Smūgiai rankomis

smugiai

Trumpai apie pagrindinius smūgius rankomis, kurie naudojami realioje savigynoje. Kaip jau daug kartų minėjau, realioje savigynoje viskas turi būti kaip galima paprasčiau, kad net ir veikiami streso jūs sugebėtumėte negalvodami atlikti stiprius ir traumuojančius smūgius. Visų pirmą, atliekant smūgius, vadovaujamasi keturiomis paprastomis taisyklėmis, į kurias reikia atsižvelgti treniruočių metu. Realioje kovoje apie tai mastyti jau vėlu, ten viskas vyksta automatiškai, taigi, ką išmoksite ir įsisavinsite treniruočių metu, tą ir turėsite.

Smūgiavimo taisyklės, kuriomis rekomenduojama vadovautis siekiant atlikti kaip galima efektyvesnį smūgį:

  1. Smūgis atliekamas iškarto, be užsimojimo fazės. Smogiamoji kūno dalis (kumštis, delnas) iškart juda taikinio link, ir nėra užsimojimo, kuris atskleistų jūsų planus.
  2. Smūgiui suteikiamas pagreitis, tam naudojamas klubų ir pečių juostos pasukimas.
  3. Smūgio metu kūnas juda smūgio kryptimi, kad į smūgi pajungti kaip galima daugiau savo svorio.
  4. Smogiama "kiaurai" per taikinį, t.y. smūgis eina ne į galvą, bet tarsi stengiamasi ranką pravesti kiaurai, kad galva nulėktų kartu su ranka.

smugis-rankaPrieš pradedant kalbėti apie konkrečius smūgius norėčiau dar šiek tiek stabtelti prie 4 punkto ir jį šiek tiek paaiškinti. Kovos menuose bei kai kuriose kovinio sporto šakose dažnai mokoma "greitų" smūgių, kuomet, tik atlikus rankos ištiesimą, ranka iškarto gražinama atgal, t.y. smūgiuojama į taikinį, tačiau tokiu atveju, žinodamos, kad reikės ranką greitai gražinti atgal, galutinėje smūgio fazėje kūnas pradeda stabdyti smūgį, nes prieš grįžtant atgal jam reikia sustoti. Šis stabdymas, mums to net nesuvokiant, dažnai prasideda dar prieš rankai pasiekiant taikinį, dėl ko smūgio jėga mažėja, todėl, realioje savigynoje, stengiamasi smūgiuoti "kiaurai", kad smūgis nebūtų stabdomas ir pasiektų taikinį su visa savo jėga. Dėl tokios smūgiavimo technikos ranka ilgiau būna ištiesta, ko pasekoje nukenčia gynybą (ranka greitai negrįžta i gynybos poziciją), tačiau tai kompensuojama keliais kitais veiksmais: smūgio metu gynyba vykdoma smūgiuojamos rankos pečiu ir laisva ranka, be to, stengiamasi judėti pirmyn ir iš karto leisti kitą smūgi, t.y. be jokios pauzės smogti vėl. Tokia kombinuotų smūgių kruša veikia geriau nei bet kokia gynyba. Reikia nepamiršti, kad čia kalbame ne apie sportą ir šios smūgių krušos užpuolikai dažniausiai nesitiki, todėl tokia smūgiavimo technika savigynoje veikia geriausiai.

Dar noriu užakcentuoti tai, kad su savigynos veiksmais apsiginti reikia eiliniams žmonėms, neleidžiantiems visų dienų sporto salėje, tad visos aukščiau surašytos rekomendacijos labiau orientuotos į asmenis, kurie randa kažkiek laiko treniruotėms ir gali tam tikrus akcentus padirbėti bei patobulint tą smūgių techniką, kad ji būtų kaip galima veiksmingesnė. Tačiau, jei jūs esate vienas iš tų žmonių, kurie neturi laiko ar noro treniruotis, tai galite visus smūgius, apie kuriuos tuoj pakalbėsime, atlikti tiesiog taip, kaip išeina ir jie vis tiek bus veiksmingi, kadangi jie visi paremti motoriniais žmogaus judesiais, kas leidžia atlikti visus smūgius labai paprastai ir be didelių treniruočių. Čia ir yra pagrindinis savigynoje naudojamų smūgių pranašumas prieš kovinį sportą ar kovos menus. Savigyna skirta VISIEMS, nes visi turi sugebėti bent minimaliai apsiginti.

Dabar konkrečiai apie smūgius. Šioje pamokėlėje kalbėsime apie pagrindinius savigynoje naudojamus smūgius:

  • Smūgis delnu (įvairūs šio smūgio variantai)
  • Smūgis "plaktukas" (įvairūs šio smūgio variantai)
  • Smūgis alkūne

Smūgis delnu

tiesus-delnu


Smūgis kumščiu (apatine dalimi) - plaktukas

plaktukas


Smūgis alkūne

smugis-alkune


Daugelis turbūt nustebs, neradę šiame sąraše taip plačiai visur naudojamo smūgio kumščiu, tačiau savigynai jis netinka ir jo panaudojimas yra labai ribotas. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje "Kumščiai realioje savigynoje". Dar noriu pabrėžti, kad pamokoje tik trumpai aptarsime smūgius ir puolimo principus, t.y. nebus išsamiai aiškinama kaip reikia smūgiuoti, kaip pasukti kūną, dubenį, pečių juostą, kaip gražinti rankas į gynybą ir t.t., todėl reikia turėti galvoje, kad norint pilnai įvaldyti visus šiuos smūgius, reiktų kur kas daugiau ir išsamiau panagrinėti juos bei padirbėti prie jų treniruočių metu. O dabar pažiūrėkite kokius smūgius rankomis rekomenduojama naudoti savigynoje:

 

Yra dar labai daug smūgių bei jų kombinacijų, kuriuos taip pat galima naudoti savigynoje (plačiau apie papildomus smūgius pamokoje "Papildomi veiksmai realioje savigynoje"), tačiau šių išvardintų smūgių tikrai pakanka, kadangi jie yra patys paprasčiausi ir efektyviausi, todėl neverta kišti į galvą daugiau įvairių smūgių, geriau šiuos pagrindinius gerai įsisavinti, kad realioje kovoje netektų galvoti "kaip dabar smogti ir ką daryti". Dar norėčiau pabrėžti, kad reta kova baigiasi vienu smūgiu, todėl šiuos kelis pagrindinius smūgius visada patartina naudoti įvairiose kombinacijose, taip jie veiks dar efektyviau, nes užpuolikas nežinos ko tikėtis. Kovojant su labiau kovose patyrusiu užpuoliku į smūgių kombinacijas galite įtraukti ir smūgius kojomis, apie kuriuos sužinosite pamokėlėje Smūgiai kojomis. Ekstremalioje situacijoje yra sunku pataikyti tiksliai į kažkurią zoną (smakrą, žandikaulį, nosį, akis), todėl apie tai daug mastyti nereiktų, tiesiog leiskite smūgių kombinacijas kažkur į galvą ar kūną ir nesustokite tol, kol galėsite saugiai pasitraukti iš pavojingos zonos. Kaip jau minėjau, atlikti visus pagrindinius smūgius tikrai sugebės visi, o jei norite juos dar labiau ištobulinti, kad pilnai jais pasitikėtumėte ir nebijotumėte atlikti, tada reiktų juos su kažkuo praktiškai padirbėti (su draugais ar atvykti į savigynos mokymus), kad pajaustumėte distanciją, iš kurios reikia smogti, pamatytumėte kurie smūgiai jums geriau pavyksta, žodžiu, kad patikėtumėte jais ir tvirtai atliktumėte juos realioje situacijoje.